Abadgaran History

تاریخچه باغ رستوران آبادگران

باغ منصوب به خاندان فرمانفرمائیان ، بانوزهرا شهره جباره فرزند عبدالحسین فرمانفرمائیان که ایشان زمانی نخست وزیرآن دولت بودند می باشد. ایشان از زنان خوش نام و خیر ، عضو هیئت مدیره بنگاه مادران و کودکان ، همسر مهندس “عباس پرخیده ” عضو برجسته شرکت نفت بود . باغ فرمانسرا که از قدیم اینگونه نامیده می شده است ، مساحتی حدود ۵۶۵۲٫۵۰ متر مربع و دارای عمارتی به مساحت ۴۴۳ متر مربع بوده است . قدمت باغ به حدود پنجاه سال میرسد که به شکل باغ های ایرانی طراحی و ساخته شده است. در میان باغ کوشک یا همان عمارت کنونی قراردارد ومسیر رسیدن به آن با درختان ملج ، کاج ، شمشاد آرایش داده شده است در گوشه کنار باغ درختان میوه همچون نارنگی ، پرتقال ، نارنج ، خرمالو زینت بخش باغ در فصول مختلف سال می باشد . در سال ۴۰ شمسی برادربانو جباره بنام عبدالعزیز فرمانفرمائیان که ایشان مهندس مشاور شهرداری
تهران نیز بوده اند به نمایندگی از خانواده باغهای بسیاری در کنار سواحل دریا خزر از خاندان خلعتبری که مالک شهر کلاراباد بودند خریداری مینماید که بعدا در بین اعضای خانواده تقسیم مینمایند . در همان سالهای ابتدایی بانو جباره همت به طراحی و ساخت باغ گماشتند که البته طراح باغ و عمارت مشخص نمیباشد . شاید هم طراح باغ و عمارت مهندس عبدالعزیز برادرشان باشد. تا آنجایی که از شنیدههابرمی آید بانو جباره زنی بسیار باسلیقه و نکته بینی بوده  که با دقت بسیار و سلیقه ایرانی باغ را به زیباترین نحوه ممکن آراسته است که با ورود هر بیننده ای در باغ روح و جسمش صیقل داده میشود ودرهرگوشه و کنار باغ  گلهای بسیار زیبا که ایشان از سفرهای مختلف خارج از کشور بهمراه خودآورده کاشته  شده است .
abadgaran023145
در خردادماه سال ۷۷ شمسی شرکت مدیریت ساختمان “شمسا” با اندیشه سرمایه گذاری و حفظ شکل اولیه باغ وعمارت و تبدیل آن به قطب توریستی در منطقه کلارآباد خریداری وبانام رستوران آبادگران فعالیت خودرا آغاز نمود . مجموعه ساحلی رستوران آبادگران پس از خریداری عمارت وباغ ، ابتدا با بازسازی ساختمان و تبدیل آن به رستوران در تاریخ ۷۸/۰۶/۰۶ شمسی افتتاح وبا تعداد اندکی میز وصندلی که حدودا ۱۰۰ عدد می شده وسه نوع غذای اصلی ( شیشلیک ، جوجه، فیله) پذیرای مهمانان شدند. رستوران ابادگران در تاریخ ۱۳۸۵/۰۴/۲۶ فعالیت خود را در قالب شرکت آبادگران ساحل دریا (به شماره ۱۱۰) ادامه داده است. رستوران ساحلی آبادگران ، به علت استقرار در فضای  زیبا و فرح بخش وداشتن امکانات رفاهی و از همه مهمتر طبخ غذا، با کیفیت بسیار عالی و پرسنل مجرب دارای اهمیت و شهرت بسیار در استان مازندران وگیلان می باشد.

هم اکنون با ظرفیتی حدودا ۳۰۰ صندلی وبا تنوع غذایی بسیارو مطلوب در خدمت مشتریان میباشد . تغییرات در پلان ساختمان اینگونه بوده است که تراسها به سالن رستوران وآشپزخانه به ظرفشورخانه واتاق خوابها به آشپزخانه اصلی و محلی تبدیل گردیدند و در داخل حیاط قسمت غربی نانوایی بنا شدکه جذابیت آن را دو چندان نمود. تا در منطقه با ارائه بهترین کیفیت غذا ومحیط دلچسب نظر هر بیننده ای را به خود جلب نماید.

DSC_0878
DSC_0853
رستوران آبادگران در سالهای فعالیت خود همزمان تغییرات بسیاری که درمجموعه داده است که در این میان میتوان به نمونه هایی اشاره کرد:
الف: ساخت کافی شاپ و آشپزخانه در شمال رستوران
ب: ساخت نیم طبقه دوم سالن رستوران که حدود۱۹۰ متر به مساحت سالن اضافه گشت.
پ: خریداری زمین بلوک غربی رستوران ابادگران جهت پارکینگ .
رستوران ساحلی آبادگران هیچگاه از فعالیت در عرصه خدمات رسانی به مشتریان غافل نبوده و این خدمت شریف را با کمال افتخار ادامه خواهد داد که درآن پاداشی جزء رضایت مشتریان نخواهد داشت. در سال ۹۳ شمسی از نظر اهمیت به بهداشت محیط رستوران شروع به طراحی و ساخت سیستمهای مکانیزه فاضلابها و افزایش سیستم های برودتی و ساخت انبار و سردخانه پرداخته شد و مجهز کردن لمکده ومبلمان داخلی آن یکی دیگر از فعالیتهای مجموعه بوده است. و همچنین  طراحی فضای سبز و کاشت درختان وگلهای جدید و فضا سازی ساحل و برپا کردن چادرهای زیبا از جمله کارهایی بوده که انجام شده است. در سال ۹۴ شمسی با توجه به اهمیت و جایگاه کودکان عزیز که مشتریان نسل  آینده  رستوران ساحلی ابادگران خواهند بود در ساحل  جهت تفریح وبازی آنهاجایگاهی همراه وسایل بازی کودکان فراهم گردید. همچنین آشپزخانه ای با امکانات بسیار عالی و مدرن در قسمت غربی رستوران بنا گردیده و تمامی قسمتها به مجهزترین وسایل تجهیز شده اند که بتواند با قدرت و سرعت بیشتر در خدمت مشتریان قرا گیرند.
ساختمان چوبی با ایوانی کوچک که اطرافش را حصاری احاطه کرده است در ورودی پارکینگ به رستوران که یادآور خانه های روستایی شمالی می باشد با همان حال و هوای گذشته و صمیمیت جهت نمازخانه احداث گردیده است. تمام سعی مجموعه در این بوده که کمترین دخل وتصرف در بدنه وساختار عمارت وباغ بوجود آید
ولی در طول زمان صدماتی به پیکره بعضی قسمتها بوجود آمد که با مرمت نمیتوانستیم  آن را اصلاح نماییم ،به ناچارا دیوار ودرب باغ اصلی جنوبی تخریب وبا مصالح بومی (سنگهای کوهی) بازسازی گشت. رستوران آبادگران سعی کرده است در این سالها با استفاده از موقعیت بسیار عالی در منطقه و فراهم نمودن نقطه آسایش برای مشتریان بدون استفاده از  هیچگونه تبلیغات شبکه های اجتماعی ، و با استفاده از همین مشتریان گرانقدر که مجموعه از پشتیبانی و حمایت این عزیزان  بسیار متشکر و قدردان است توانسته جایگاه بسیار مناسبی در میان رستورانهای منطقه  داشته باشد. رستوران ساحلی آبادگران برای تمامی اعضای خانواده روزهای خوب و سرشار از شادکامی آرزو را دارد. که امیدواریم بیش از پیش شما را در مجموعه ساحلی باغ رستوران آبادگران پذیرا باشیم و لحظات خوبی را برای شما عزیزان فراهم کنیم. از بییندگان سایت تقاضا میشود که چنانچه مدارک ، عکس و اطلاعات بیشتری در این زمینه و مجموعه رستوران آبادگران دارند در اختیار مدیریت مجموعه قراردهند .
به امید دیداری مجدد،بدرود
DSC_0775